Kinesiotaping ( tejpovanie )

Prvý krát sme sa mohli stretnúť s kinesiotapingom u športovcov. Avšak nie len športovci pri výkone môžu využiť kinesiotaping, rovnako ho môžeme cielene aplikovať pri liečbe rôznych ochorení pohybového aparátu, ako doplnkovú metódu v rámci komplexnej fyzioterapie. Často je táto metóda prezentovaná ako jednoduchá, zvládnuteľná aj doma, bez odborných znalostí a s využitím rôznych videonávodov.

Na prvý pohľad jednoduchý postup si však vyžaduje, aby sme pri aplikácii rešpektovali anatomické, neurofyziologické vlastnosti organizmu a samozrejme zohľadnili štádium ochorenia. V rámci využitia kinesiotapingu dokážeme ovplyvniť štruktúry ako sval, väz, šľachu, svalový obal (fasciu) alebo lymfatický systém. Pri kinesiotapingu si volíme techniku na základe toho, ktoré štruktúry chceme ovplyvniť a s akým cieľom. Techniky sú základné, ktoré rozdeľujeme na inhibičné (utlmujúce), facilitačné (podporujúce), korekčné a lymfatické. Dokonalému nalepeniu pásky predchádza vyšetrenie pacienta a voľba vhodnej techniky. Je dôležité, s akým napätím a odkiaľ kam pásku lepíme. Rovnako dôležité je, v akej polohe sa segment pri lepení nachádza. Aplikácii samozrejme predchádza úprava pokožky. Koža musí byť suchá, čistá, oholená a odmastená.

Páska „tejp“ má svoje špecifické vlastnosti. Jeho štruktúra je podobná ľudskej koži. Čo umožňuje, že ju po nalepení o 10 minút prestaneme vnímať. Páska sa dá natiahnuť po svojej dĺžke. Jej vlastnosti po aplikácii sa udržujú 3-5 dní. Pri aplikácii z toho istého dôvodu je po odlepení vhodné 1-2 dni pásku neaplikovať. U detí do jedného roka skracujeme čas aplikácie na polovicu. Materiál, z ktorého sa páska vyrába je priedušný, dobre odpudzuje vodu a rýchlo schne. Lepidlo je hypoalergické, ale prax ukazuje, že aj napriek týmto vlastnostiam sa môže u pacienta prejaviť alergická reakcia. Pri citlivejších jedincoch je vhodné vykonať test, kedy na pokožku napríklad v oblasti predlaktia nalepíme pásku na 24 hodín a pozorujeme reakciu kože. Farba a vzor pásky má estetickú a psychologickú funkciu.

A ako „tejp“ funguje?
V povrchových vrstvách kože, ale aj vo vnútri tkaniva sa nachádzajú snímače (receptory), ktoré „snímajú“ tkanivo, v ktorom sa nachádzajú. Následne informujú náš riadiaci systém o tom, čo sa v tkanive deje. Na základe týchto informácií sa riadiaci systém rozhodne, akú reakciu v tkanive uskutoční. Ak máme poškodené tkanivo dochádza k reakcii organizmu, ktorú sprevádza nasiaknutie tkaniva tekutinou, následne zmenšenie medzitkanivového priestoru, prítomný je opuch a jednotlivé štruktúry, ktoré sa v mieste nachádzajú sú v útlaku. Krv a lymfa nemôžu normálne prúdiť, v mieste sa hromadia odpadové látky a znižuje sa pH (nastáva acidóza). Ak tento stav pretrváva, môže dôjsť k nezvratnej zmene miestnych tkanivových štruktúr. Aplikáciou pásky spôsobíme dekompresiu štruktúr, následne sa zlepší prekrvenie a tok lymfy. Zníženie tlaku zamedzí dráždeniu receptorov pre bolesť. Čiže aplikáciou kinesiotapingu vieme skrátiť obdobie hojenia a odstrániť bolesť.

Korekčné tejpovanie využívame, ak chceme dosiahnuť úpravu prítomnej deformity. Napríklad vybočený palec (hallux valgus) vyžaduje nosenie korekčnej ortopedickej pomôcky, ktorá môže negatívne meniť komfort pacienta. Pri korekčnom tejpovaní vybočeného palca, pacient po 10 minútach pásku nevníma, neovplyvňuje výber obuvi a pacient sa cíti komfortne. Lymfatickú techniku využívame, ak chceme priaznivo ovplyvniť tok lymfy v lymfatickom systéme a redukovať opuch.

Odporúčanie: „Navštívte odborníka, ktorý Vás vyšetrí a určí správny spôsob tejpovania. Následne Vás techniku naučí a môžete si tejp aplikovať v domácom prostredí.“

    Share:

    Autorka príspevku

    Fyzioterapeut, DNS terapeut

    Ponúkam dlhoročnú prax v oblasti fyzioterapie detí a dospelých. Mojou špecializáciou je DNS terapia..

    recent blog posts