V predchádzajúcom článku sme si povedali niečo o nohách, ich vývoji a správnom zapojení v motorických(pohybových) vzoroch. V skratke som spomenula aj návod na kúpu topánok.
Je dobré ešte spomenúť, že nielen správny motoricky vývoj a výber topánok ovplyvňujú vývoj chodidla. Aj nesprávny výber ponožiek, dupačiek či nohavíc(príliš úzke, tesné) môžu mať zlý vplyv na vývoj chodidla a správnych stereotypov chôdze. Musíme si uvedomiť, že prsty musia mať voľnosť pohybu, aby sa mohli zapojiť drobné svaly chodidla. Dovoľme preto dieťaťu chodiť čo najviac naboso, nech skúmajú terén, vnímajú chlad, teplo.
V našej spoločnosti ešte stále pretrváva názor, že akonáhle sa dieťa postaví na nohy, treba ho obuť do vysokých a pevných topánok. Ale je to skutočne správne? Skúsme si rozobrať ako pôsobí pevná obuv na nôžku dieťaťa. Takýto typ topánky detskú nohu fixuje, obmedzuje pohyb v členku a mení dynamiku pohybu. Takáto topánka pôsobí ako dlaha, ktorá síce navodí pocit správneho postavenia chodidla, ale v skutočnosti ho len pasívne drží, bez možnosti využitia svalového potenciálu chodidla. Keď je ešte navyše vysoká, obmedzí pohyb v členku a tým pádom, nedochádza k správnemu naťahovaniu achilovej šľachy, čím môže dochádzať k jej skracovaniu a keď dieťa vyzujeme, pôjde na špičky. Nechcem tvrdiť, že toto je jediná príčina špičkovania u detí, ale je to jedna z jej príčin. Keď ešte pevný korpus obuvi skombinujeme s tvrdou a neohybnou podrážkou, máme dokonalú fixáciu nohy, bez možnosti rozvoja. Chceme naozaj toto?
V dnešnej dobe máme širokú škálu detských topánok na trhu a je naozaj veľmi ťažké správne si vybrať.
Je dôležité rešpektovať tvar chodidla, vybrať dostatočne široké topánky v oblasti prstov, kvôli ich voľnému pohybu. Vezmite si topánku do ruky - musí byť ľahká, ohybná v oblasti prstov priečne ale aj pozdĺžne po celej dĺžke topánky. Do 3-4 rokov nie je potrebné, aby bola tvarovaná stielka. Dieťa má na chodidlách tukové vankúšiky, ktoré od narodenia vyplňujú chrupavčitý oblúk nohy, takže pasívna opora je zbytočná. Nie je ani dôležité, aby bola topánka zbytočne vysoká. Pri správnej aktivácii svalov chodidla je noha schopná udržať správne postavenie za pomoci týchto svalov. Samozrejme každé dieťatko je iné a preto je dôležitý individuálny prístup. Ak si neviete rady, aká obuv je vhodná pre vaše dieťatko, tak sa skúste poradiť s fyzioterapeutom, ktorý sa zaoberá deťmi. Vyšetrí vaše dieťa, zhodnotí stav chodidiel a samozrejme aj trupu, ktorý má takisto veľký vplyv na nohy. Nevyberajte podľa značky, ale podľa svojho dieťaťa. Nekupujte, čo sa páči vám, ale v čom sa vaše dieťa cíti komfortne.
Ponúkam dlhoročnú prax v oblasti fyzioterapie pre deti a dospelých. Mojou špecializáciou je rehabilitácia detí, kde využívam hlavne Vojtovu reflexnú terapiu a prvky handlingu. U starších detí a dospelých DNS metódu, mäkké a mobilizačné techniky, kineziotejping.